İZMİR BB. YANGIN SİMÜLASYON

ENDÜSTRİYEL YANGIN SİMÜLASYON TESİSİ

İzmir İtfaiyesi , Toros Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan yangın eğitim alanı ;

Güvencem A.Ş. tarafından 2017 yılı sonunda bakım ve onarıma alınmış ve daha yeni teknolojiler ile 2018 mart ayı itibari ile müdürlükçe kullanıma açılmıştır. 

 

Endüstriyel Yangın Eğitim alanı 10 ayrı yanma istasyonun dan oluşmaktadır. Bunlar ;

  1. Yükseltilmiş Boru Direkleri Yangını
  2. Split Flanş Yangını
  3. Konteyner içi tank ve boru deliği yangını
  4. Flanş Yangını
  5. Döküntü Yangını
  6. Varil Muhafaza Rafı Yangını
  7. Gaz Silindiri Yangını
  8. Tank Taşma Yangını
  9. Tank Yangını
  10. Gaz İstasyon Yangını

Olarak isimlendirilmiştir. 7 ve 10 nolu istasyonlar haricinde ki tüm istasyonlarda yakıt kaynağı olarak mazot , ateşleyici kaynağı olarak ise doğalgaz kullanılmıştır. Tesisin tüm yanma alanları bir kontrol merkezi içerisinde bulunan PLC ekranlarından komuta edilebildiği gibi. Aynı zamanda eğitmen kullanıma tahsis edilmiş dokunmatik touch panellerin wireless olarak kontrol PLC si ile haberleşmesi ile de komuta edilebilir. Dokunmatik ekrandan sulu çalışan tank ve havuzların su dolum ve boşaltım işlemleri , mazot dolum işlemleri , yangın senaryosu başlatma ve sonlandırma işlemleri tamamen otomatik yapılabilmektir. Aynı anda tüm tesisteki yanma alanları çalıştırılabildiği gibi , eğitmenin kontrolünde ve belirlediği sırada da istasyonlar aktif yada pasif hale getirilebilir.

  Yanma sonrası itfaiye erlerinin söndürme tatbikatlarının başlaması ile birlikte oluşan tüm ısı artış ve azalışları sistem tarafından takip edilmekte, yeterli soğutma yapılmadığı takdirde yangının otomatik şekilde tekrar başlaması da simüle edilebilmektedir. Yapısal durumu itibari ile tesis çok çeşitli eğitimleri yüzde yüz gerçeklik ile verebilme imkanı tanımakta olup şuan için başka bir örneği bulunmamaktadır.

Galeri


Son Paylaşımlarımız


Etiketler

alarm