İZMİR B.B. TOROS YANGIN EĞİTİM MERKEZİ

ENDÜSTRİYEL YANGIN SİMÜLASYON TESİSİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Toros İtfaiye Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan yangın eğitim alanı,

Güvencem A.Ş. tarafından 2018 yılı başında bakım ve onarımları tamamlanarak daha yeni teknolojiler ile kullanıma açılmıştır. 

Yangın eğitim alanı 11 ayrı yanma istasyonun dan oluşmaktadır.

 Bunlar;

 1. Yükseltilmiş Boru Direkleri Yangını
 2. Split Flanş Yangını
 3. Konteyner içi tank ve boru deliği yangını
 4. Flanş Yangını
 5. Döküntü Yangını
 6. Varil Muhafaza Rafı Yangını
 7. Gaz Silindiri Yangını
 8. Tank Taşma Yangını
 9. Tank Yangını
 10. Gaz İstasyon Yangını
 11. Tünel içi araç yangını

Olarak isimlendirilmiştir.

7,10 ve 11 no’lu istasyonlar haricinde ki tüm istasyonlarda yakıt kaynağı olarak mazot, ateşleyici kaynağı olarak ise doğalgaz kullanılmıştır. Tesisin tüm yanma alanları bir kontrol merkezi içerisinde bulunan PLC ekranlarından komuta edilebildiği gibi, aynı zamanda eğitmen kullanımına tahsis edilmiş dokunmatik touch panellerin wireless olarak kontrol PLC si ile haberleşmesi sonucu ayrıca komuta edilebilmektedir.

Dokunmatik ekrandan sulu çalışan tank ve havuzların su dolum ve boşaltım işlemleri , mazot dolum işlemleri , yangın senaryosu başlatma ve sonlandırma işlemleri tamamen otomatik yapılabilmektir. Aynı anda tüm tesisteki yanma alanları çalıştırılabildiği gibi, eğitmenin kontrolünde ve belirlediği sırada da istasyonlar aktif ya da pasif hale getirilebilir.

Yanma sonrası itfaiye erlerinin söndürme tatbikatlarının başlaması ile birlikte oluşan tüm ısı artış ve azalışları sistem tarafından takip edilmekte, yeterli soğutma yapılmadığı takdirde yangının otomatik şekilde tekrar başlaması da simüle edilebilmektedir. Yapısal durumu itibari ile tesis çok çeşitli eğitimleri yüzde yüz gerçeklik ile verebilme imkânı tanımakta olup şu an için başka bir örneği bulunmamaktadır.

 

Galeri


Son Paylaşımlarımız


Etiketler

alarm